В БАН: Обсъдиха калпавото здравеопазване

На великолепно организирана от акад. Дамян Дамянов в БАН (с подкрепата на в. “Стандарт”) предизборна Кръгла маса, бе обсъдено положението със здравеопазването в страната. Всички участници в нея категорично отчетоха: пълен провал на т. нар. “здравна реформа”. (Интересно е, че на първите редове присъстваше и “баща” й, един самонадеян стоматолог, който имаше наглостта дори да се покаже и изкаже, вместо да си посипе главата с пепел, да грабне очите си и да избяга, молейки народа и съсловието за прошка; вместо това човекът отново се бе кандидатирал за депутат; разбира се, както се оказа по-късно – с поредния шумен неуспех).

“Нямаме здравно осигуряване, а еклектика!”, заяви Николай Николов, основателят и първи директор на НОИ. И допълни: “Държавният бюджет е най-нелоялният платец на здравните осигуровки. Липсва и интегрирана информационна система, национална здравна карта и лична електронна карта – а всичко това трябваше да го има още в началото на задължителното здравно осигуряване. Понастоящем НЗОК е удържавена и е част от националния бюджет.”

Проф. Владимир Пилософ, носител на Наградата “Проф. К. Чилов” подчерта, че Здравната карта трябва да бъде задължителна! Той изрази недоумение, че все още няма и единен държавен критерий за продължаващото обучение. Не работи както трябва и информационната система на НЗОК. Коментар. А тя трябваше да бъде изградена преди откриването ѝ! Но нали в мътна вода най-лесно се лови риба…

Доц. Арман Постаджан, ръководител на Катедра “Обща медицина” изнесе данните, че 80% от пациентите в цивилизованите страни започват и завършват лечението си в извънболничната медицинска помощ. Нашите ОПЛ, които имат специалност “Обща медицина” са едва около 60%. НЗОК трябва да плаща за качество и ефективност на лечението, а не за преминал и лекуван пациент. Данните в САЩ са недвусмислени/ годишно там умират от лекарски грешки 98 000 пациенти, при 16 000 – от СПИН, 43 000 – от автомобилни катастрофи и 42 000 от рак на гърдата… Коментар. Никой не намери доблест в себе си да проучи как стои този въпрос у нас; а имаше няколко конференции на БЛС по него…

Началникът на ВМА ген. проф. Николай Петров беше категоричен: “Всички участници в здравната ни система (лекари, сестри и пациенти) са недоволни от нея. В 23 от страните на ЕС има стандарти за Спешна медицинска помощ, но не и в България…В центровете по Спешна помощ недостигат 1086 лекари. 70% от работещите в нея колеги са без специалност. 80% от всички тях могат да бъдат заменени с парамедици. Нужно е по-голямо заплащане в тази сфера, с коефициенти за квалификация, отдалеченост, качество на работата. 80% от 93-млн бюджет за СМП отиват за заплати, 18% – за бензин, гуми, ремонти на линейките. Колко остава тогава за квалификацията?…

 

Хубаво нещо са Кръглите маси. И полезно. Чуват се загрижени гласове, полезни съвети. Но кой да се вслуша в тях?

Суматохата и неразбориите около съставянето на новото правителство за пореден път потвърждават горчивите ни заключения.

До следващите избори (вероятно – след няколко месеца…).

Tags: , , , , , , , ,

Comments are closed.