Отново – специално за специализацията

По въпроса със специализациите сме писали неколкократно във в. “Български лекар”, тръбили сме тревога, давали сме предложения. Няколко години подред (май бяха 6) МЗ изобщо не придвижваше въпроса, сякаш в България гъмжи от специалисти. Най-после излезе прословутата Наредба 34, която определя: при ограничените клинични ординатури таксата (180 лв месечно) са заплаща от държавата, а специализантите получават “великата сума” от 360 лв, но, най-важното – след като си вземат специалността, подлежат на разпределение за 3-4 години навсякъде в страната. Останалите колеги, които си плащат сами таксата за специализация, също като клиничните ординатори работят наравно с другите лекари, които са на щат, дават дежурства и носят отговорност, но – безплатно… Така фактически тези хора са на издръжка на родителите си цели 10 години!

Присъствали сме на не една и две промоции в София и Пловдив. И щастливите абсолвенти са ни заявявали най-открито, че заминават за чужбина. Там ще специализират, там ще лекуват болните. И – как да е иначе: специализентите в Германия не само че не плащат нищо от джоба си, но и получават средно 3200 евро, и то – с трудов договор. Заплащат им се и нощните дежурства, и извънредният труд. Ако не знаят език, посещават 6-месечен курс. Ако са семейни, другият член на фамилията също посещава безплатно езиков курс. В Дания стартовата заплата на специализант е 5000 евро, като езиковото му обучение е цяла година.

Така че не ме радва бройката завършващи медици; тя нищо не ми говори. 80% от тях заминават тутак-си с първия самолет от Терминал-2… Интересно, кой ли ще ни лекува, когато и ние, както всички други хора, се разболеем?!…  

Не се безпокойте: шаманите остават. Пък и какво толкова – св. Иван Рилски, когото обявихме за наш патрон през 1994 г., е лекувал само с билки и молитви. И пак са го нарекли – “Чудотворец”! Само че тогава е било 9-10-ти век

Tags: ,

Comments are closed.