Университетска болница ,,Св. Иван Рилски,” Клиника и катедра по неврохирургия: За първи път в България – дълбока мозъчна стимулация при пациенто с Паркинсонова болест

Паркинсоновата болест засяга 0,15% от населението по света, но за хората над 55 години честотата нараства два пъти – на 1%. В България няма точен регистър на пациентите с Паркинсонова болест, но се предполага, че броят им е около 12 000. Обикновено антипаркинсоновите медикаменти имат задоволителни резултати през първите 5 години от лечението. Но след това ефектът им започва да се изчерпва и постепенно се достига до тежка инвалидизация и загуба на самостоятелност на пациентите.

Първата дълбока мозъчна стимулация при човек с цел лечение на Паркинсонов синдром е осъществена през 1987 г. във Франция. Методът се състои в имплантиране на електроди в дълбоко разположени мозъчни ядра и постоянното стимулиране на тези ядра посредством подкожно разположен генератор на електрически импулси. Дълбоката мозъчна стимулация постепено се утвърждава като основен метод на лечение не само при пациенти с напреднала Паркинсонова болест, но вече и при пациенти в началния стадий на заболяването. В момента по света им над 100 000 пациенти с имплантирани дълбоки мозъчни стимулатори.

В България първата имплантация на електроди с цел дълбока мозъчна стимулация при пациент с Паркинсонова болест се извърши от неврохирургичен екип на УМБАЛ “Свети Иван Рилски” на 09.04.2013 г. В екип от неврохирурзите – д-р Красимир Минкин, д-р Калоян Габровски и консултантът от Унгария неврологът Золтът Чадаид, който е присъствал на над 150 подобни имплантации. Операцията продължи около девет часа. Пациентът е на 48 години, казва се Николай Николов и е от град Червен Бряг. Страда от паркинсон от 10 години. В момента се чувства добре и се възстановява. Лекарският екип дава голяма надежда – физическото състояние на Николай да се подобри с над 70%. Надеждата е той да да има свобода на движението и сам са успява сам да извършва ежедневните си дейности .

Операцията е резултат от продължителна подготовка на оперативния екип и е възможна благодарение на високотехнологичното оборудване на Клиниката по Неврохирургия на УМБАЛ “Свети Иван Рилски”. Най-голямото предизвикателство, освен самата интервенция, беше закупуването на импланта за дълбока мозъчна стимулация (цена 20 000 евро). То беше осъществено благодарение на дарителска инициатива. Надяваме се на приемането на програма за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация в България и закупуването от Здравната каса на поне 10-15 импланта годишно.

Comments are closed.